Inverter DC to AC PM-4000LC
Mã sản phẩm PM-4000LC
Liên hệ
Số lượng
Thông tin tóm tắt sản phẩm
Hỗ trợ mua hàng
Inverter DC to AC PM-4000LC
Description:
PURE SINE WAVE inverter with built in AC Charger and LCD Display
Connect batteries and operate it as UPS.
This unit will be a UPS unit.
Specifications:
Model No.
PM-4000LC-24
Output Power Continuous
4000W
Max. Surge Power
8000W
1. Input Section
Input Nominal Voltage
110Vac or 220Vac
Input Voltage Range
60V~140Vac or 120V~280Vac
Line Low Transfer
60Vac ± 2% or 120Vac ± 2%
Line Low Return
65Vac ± 2% or 130Vac ± 2%
Line High Transfer
140Vac ± 2% or 280Vac ± 2%
Line High Return
130Vac ± 2% or 260Vac ± 2%
Input Frequency
50Hz / 60Hz (45Hz~70Hz)
2. Output Section
Output Voltage
100 / 110 / 115 / 120Vac or 200 / 220 / 230 / 240Vac re-settable via LCD panel
Waveform
Pure Sine Wave
Voltage Regulation (Batt. Mode)
< 3% RMS for entire battery voltage range
Output Frequency
50Hz or 60Hz ± 0.1Hz
Efficiency
> 80%
Maximum Load
Up to short circuit
Asymmetrical Load Max.
Up to nominal output power
Overload and Short Circuit Protection
Automatic disconnection
Overheating Temperature Protection
Acoustic warning before shut-off. Automatic restart
Power Factor
0.8
3. Battery Section
Voltage Range
24VDC (20~32VDC)
Backup Time (at full load)
Long time available
Input Frequency Range
45~70Hz
Max. Charging Current
(3 steps selectable)
60/80/100Amp
4. Display
LCD Display
UPS status, I/P&O/P Voltage Frequency, Load%,
Battery Voltage & %, Temperature, Model
LED Display
Normal (Green), Warning (Yellow), Fault (Red)
5. Audible Alarm
Battery Mode
Beeping every 4 seconds
Low Battery
Beeping every second
Overload
Beeping twice per second
Temperature Compensation (Option)
3mV / °C cell
6. General date
AC By Pass Time (UPS Mode)
< 8 ms.
Operation Temperature
-20 °C to +55 °C
Audible Noise
Less than 55dBA (at 1M)
Relative Humidity
0-95% non-condensing