Super Solar Inverter PM-3000SSL
Mã sản phẩm PM-3000SSL
Liên hệ
Số lượng
Thông tin tóm tắt sản phẩm
Hỗ trợ mua hàng
Description:
Super Solar Inverter ~
PURE SINE WAVE Inverter with ATS, Battery Charger and Solar Charge Controller
Connect with Solar system directly.
Smart, powerful and successfully
Specifications:
MODEL NO.
12 Volt System
24 Volt System
48 Volt System
PM-1500SSL-12X(1)
PM-1500SSL-24X
PM-1500SSL-48X
PM-3000SSL-12X(1)
PM-3000SSL-24X
PM-3000SSL-48X
GENERAL
Ventilation
Forced cooling
Forced cooling
Temperature
Operation
Storage
-20°C ~ +70°C
-25°C ~ +80°C
-20°C ~ +70°C
-25°C ~ +80°C
Protection
a. Output short circuit
b. Over load
c. Battery voltage too high
d. Battery voltage too low
e. DC voltage ripple too high
f. Temperature Sensor
Transformer
∨(105°C)
∨(105°C)
Electronic & Powerstage
∨(70°C)
∨(70°C)
BTS-3
∨(50°C)
∨(50°C)
Humidity
0~95% (non condensing)
0~95% (non condensing)
Power control Function
Power assist Function
Uninterrupted AC power
∨(less than 10 msec)
∨(less than 10 msec)
Adaptive 4-stage charge
Two output to charge 2 battery banks
Auxiliary Relay
X 3
X 3
Battery voltage sensor
Battery Temperature sensor (BTS-3)
Remote control port
INVERTER
Input Voltage Range (VDC)
9.5~16V / 19~32V / 38~64V
Output Voltage (VAC)
185~240 VAC / 90~120 VAC
Output Frequency
50Hz / 60Hz ± 0.1%
Output Waveform
Pure sinewave
Output Voltage THD
< 5%
Power Factor (All Loads)
No linger load, crest factor
3 : 1
Cont. Power Output (W)
Under 70°C (cosθ=1.0)
1500W
(No derate)
3000W
(No derate)
Cont. Power Output (W)
Over 70°C (cosθ=1.0)
0W
(Shutdown)
0W
(Shutdown)
Maximum Power (W)
3000W
6000W
Maximum Efficiency (%)
82/84/85
84/86/89
Zero-load Power (W)
12W
18W
CHARGER
Input Voltage Range (VAC)
200~250 VAC / 100~125 VAC
Input Frequency
45-55Hz / 55-65 Hz
Power Factor
1
Charge Characteristic
4-stage adaptive / Bulk-Absorption-Float-Equalize
Maximum DC Voltage Ripple (Vrms)
< 1.25 V
Charge Current House Battery (A)
70A/40A/20A
140A/70A/40A
Charge Current Starter Battery (A)
4A
Absorption Voltage Default (VDC)
14.4V / 28.8V / 57.6V
Float voltage Default (VDC)
13.8V / 27.6V / 55.2V
Equalize Voltage default (VDC)
13.2V / 26.4V / 52.8V
Output Charge Voltage (min ~ max)
8V~16V / 11V~32V / 22V~64V
Battery Temperature sensor
BTS-3
SOLAR CHARGE
System voltage ratings
12, 24, 48 Vdc
Current ratings-Battery Charge Control
40A
Accuracy
12/24V:≤0.1 % ± 50 mV
48V:≤0.1 % ± 100 mV
Min. voltage to operate
9V
Max. solar array Voc
140V
Max. operating voltage
68V
Total current consumption
While operating -25mA, at idle -3mA
High temp shutdown
90°C disconnect solar
70°C reconnect solar
Transient surge protection
pulse power rating
4500 watts
Response
< 5 nanosec
ENVIRONMENTAL
Ambient temperature
-40 to +45°C
Storage temperature
-55 to +85°C
Humidity
100% (NC)
AC INPUT SWITCH
AC IN Terminal Circuit Breaker
30A (110V) /15A (220V)
60A (110V) /30A (220V)
Switch-over Time
a. inverter to AC input
0 msec.
b. AC input to inverter
0 msec.
Detection Time AC Input Fault
4 ~10 msec.
Trip Level AC Input to Inverter
90 VAC / 180 VAC
Trip Level Inverter to AC Input
94 VAC / 187 VAC
Min.~ Max. Frequency Range
45-55 Hz / 55-65 Hz
MECHANICAL
Cabinet / Protecting Class
Aluminum / IP20
Dimension (H X W X D)
Wall: 298 x 256 x 368
Table: 189 x 285 x 494
(mm)
Wall: 355 x 256 x 368
Table: 189 x 285 x 708
(mm)
Weight (kgs)
30 kgs
35 kgs
(1) X should be 1, output voltage = 90~120 VAC or 2, output voltage = 185~240 VAC