Inverter solar PM-1500SI
Mã sản phẩm PM-1500SI
Liên hệ
Số lượng
Thông tin tóm tắt sản phẩm
Hỗ trợ mua hàng
Description:
Maximum 5pcs for each phase, 15pcs for 3phase.
3 Phase available ~ 2 or more SI inverters to have 3phase change is workable.
Solar charge controller: option and communicated with PM Premium series.
Premium series is stackable also. (Max. 10units).
PM provides off grid system at maximum 90KW inverter + 600Amp solar charge control
Specifications:
MODEL
PM-1500SI-12 (12 Volt)
PM-1500SI-24 (24 Volt)
PM-1500SI-48 (48 Volt)
INVERTER
Input Voltage Range (VDC)
9.5~16VDC / 19~32VDC / 38~64VDC
Output Voltage (VAC)
90~120VAC / 185~240VAC
Output Frequency
50Hz / 60Hz ± 0.1%
Output Voltage
Pure sinewave
THD
< 5%
Power Factor
All loads
Switch-on Behavior
Nominal output voltage within 20 msec.
1500W
1200W
Maximum Power (W)
3000W
Maximum Efficiency (%)
82 / 84 / 85
Zero-load Power (W)
12W
CHARGER
Input Voltage Range (VAC)
100~125VAC / 200~250VAC
Input Frequency
45~55Hz / 55~65Hz
Power Factor
1
Charge Characteristic
4-stage adaptive
Maximum DC Voltage Ripple (Vrms)
< 1.25 V
Charge Voltage "Absorption" (VDC)
14.4V / 28.8V / 57.6V
Charge Voltage "Float" (VDC)
13.8V / 27.6V / 55.2V
Output Charge "Voltage" (VDC) Min.,Max.
8V, 16V / 11V, 32V / 22V, 64V
Charge Current House Battery (A)
70A / 40A / 20A
Charge Current Starter Battery (A)
4A
AC INPUT SWITCH
Protected by Thermal Circuit Breaker
30A (110V) / 15A (220V)
Switch-over Time Inverter to AC Input
0 msec.
Switch-over Time AC Input to Inverter
0 msec.
Detection Time AC Input Fault
4 msec. to 10 msec.
Trip Level Mains to Inverter
90VAC / 180VAC
Trip Level Inverter to Mains
94VAC / 187VAC
Min.- Max. Frequency Range (50Hz/60Hz)
45~55Hz or 55~65Hz
GENERAL
Power Control
Yes
Power Assist
10A
Auto Transfer Switch (A)
16A
Multi-purpose Relay
3 relays
Protection
Output short circuit, Overload,
Battery overvoltage,
Battery undervoltage,
Battery reverse polarity detection,
Over temperature,
High input voltage ripple
Common Characteristics
Operating temperature range: -20°C to +50°C
(fan assisted cooling) Humidity: max 95% (non condensing)
Weight (kg)
15kgs
Dimensions (L x W x H) mm
380 x 285 x 185 mm