Inverter solar PM-6000SI
Mã sản phẩm PM-6000SI
Liên hệ
Số lượng
Thông tin tóm tắt sản phẩm
Hỗ trợ mua hàng
Description:
Maximum 5pcs for each phase, 15pcs for 3phase.
3 Phase available ~ 2 or more SI inverters to have 3phase change is workable.
Solar charge controller: option and communicated with PM Premium series.
Premium series is stackable also. (Max. 10units).
PM provides off grid system at maximum 90KW inverter + 600Amp solar charge control.
Specifications:
MODEL
PM-6000SI-24
PM-6000SI-48
INVERTER
Input Voltage Range (VDC)
19~32VDC
38~64VDC
Output Voltage (VAC)
185~240VAC
Output Frequency
50Hz / 60Hz ± 0.1%
Output Voltage
Pure sine wave
THD
< 5%
Power Factor
All loads
Switch-on Behavior
Nominal output voltage within 20 msec.
Cont. Output Power at 25°C(W)
6000W
Maximum Power (W)
12000W
Maximum Efficiency (%)
88
Zero-load Power (W)
20W
CHARGER
Input Voltage Range (VAC)
200~250VAC
Input Frequency
45~55Hz / 55~65Hz
Power Factor
1
Charge Characteristic
4-stage adaptive
Maximum DC Voltage Ripple (Vrms)
< 1.25 V
Charge Voltage "Absorption" (VDC)
57.6V
Charge Voltage "Float" (VDC)
55.2V
Output Charge Voltage (VDC)
Min.,Max.
22V,64V
Charge Current House Battery (A)
140A
Charge Current Starter Battery (A)
4A
AC INPUT SWITCH
Protected by Thermal Circuit Breaker
100A (110V) / 60A (220V)
Switch-over Time Inverter to AC Input
0 msec.
Switch-over Time AC Input to Inverter
0 msec.
Detection Time AC Input Fault
4 msec. to 10 msec.
Trip Level Mains to Inverter
90VAC / 180VAC
Trip Level Inverter to Mains
94VAC / 187VAC
Min.- Max. Frequency Range
(50Hz/60Hz)
45~55Hz or 55~65Hz
GENERAL
Power Control
Yes
Power Assist
20A
Auto Transfer Switch (A)
30A
Multi-purpose Relay
3 relays
Protection
Output short circuit,
Overload,
Battery overvoltage,
Battery undervoltage,
Battery reverse polarity detection,
Over temperature,
High input voltage ripple
Common Characteristics
Operating temperature range: -20°C to +50°C
(fan assisted cooling) Humidity: max 95% (non condensing)
Weight (kg)
48.1kg
46.5kg
Dimensions (L x W x H) mm
590 x 480 x 630 mm